Základní povel

KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM POUZE V PROVOZNÍ DOBĚ / Pondělí - Pátek: 8.00 - 16.00 Hod. Děkuji za pochopení

Máte štěně? Cvičíte ho a chcete ho naučit všechny povely, které existují? Nebo už psa trénujete dlouhou dobu a dochází vám fantazie, jakým dalším kouskům ho naučit? Tady jsou všechny povely pro psa, které potřebujete znát. Zabaví vás i vašeho čtyřnohého přítele!

Výcvik psa je náročný, ale je to také zábava. Pro vás i pro vašeho chlupatého parťáka. Výcvik psa může mít mnoho podob. Můžete ho naučit docela obyčejným a základním povelům, jako je například „Čekej“, „Sedni“, „Lehni“. Toto je rozhodně základ, který by měl pes zvládnout. Pokud se vám výcvik psa nedaří, zamyslete se nad tím, co děláte špatně. Dáváte pořád stejné povely? Ukázaly jste psu, co po něm ve skutečnosti chcete.

 Povel - intonace hlasu - přizpůsobte psovi

Ještě než se podíváme na přehled povelů pro psa, je třeba si povědět něco k samotnému výcviku a k tomu, jak mohou psi reagovat. Každý pes je jiný. Znám pána, zkušeného kynologa, který měl naprosto úchvatně vycvičeného německého ovčáka. Když zemřel, pořídil si štěně německého ovčáka. Pejskovi jsou už dva roky, a ač jde o zkušeného kynologa, s jeho výcvikem se trápí. Pes totiž reaguje na povely úplně jinak než jeho předchůdce.

Někteří psi jsou až geniálně chytří a inteligentní. Velmi rychle se učí. Základní povely výcviku zvládnou na jedničku a chtějí se učit dál. Potom jsou psi, kteří se s výcvikem trápí, stejně jako jejich páníčkové. Vždy je třeba pamatovat na to, abyste povely psům přesně vysvětlili, aby věděli, co po nich chcete. A používejte stále stejné povely. Když používáte „čekej“ nezaměňujte ho za „stůj“ a podobně.

Když je pes velmi inteligentní, není nutné ho učit téměř žádné příkazy. Stačí posunky. Náznaky. Potom může nastat ještě jiná situaci, kdy pes bude reagovat na povely, které jsou mu sympatické. Například, když řeknete: „Půjdeme na procházku do lesa“ většina psů vesele zareaguje. Ale jen někteří z nich uposlechnou povel „K noze“, když se kolem nich ve křoví mihne srna.

Výcvik povelů by vás měl bavit. Pokud se trápíte, trápí se i pes. Nepoužívejte sílu a hrubost. Buďte trpěliví a důslední. Vysvětlujte a trénujte. Vybavte se odměnami. Používejte pamlsky i pohlazení. A tady už jsou slibované povely – některé z nich jsou základní, jiné jsou už pro pokročilé chovatele a zdatné psy.

Základní povely pro psa

 • Sedni – tento povel by měl zvládnout každý pes bez problémů. Přivolejte psa k sobě, sdělte povel a zatlačte prsty na jeho zadek. Ukažte mu, co po něm chcete. Pes by měl správně sedět na patách se zadními nohami roztaženými od sebe. Páteř vytaženou z ramen a prohnutou.

 • Ke mně – další základní povel, kterým si přivoláte psa. Oslovte ho jménem a přidejte povel. Při tréninku tohoto povelu vám může pomoci pamlsek ukrytý v dlani, který potom pejsek dostane za odměnu.

 • Lehni – tento základní povel trénujte až poté, co se pejsek naučí povel sedni. Psu nejprve řekněte, aby si sedl, vyslovte povel „lehni“ a natáhněte pejskovi přední nohy tak, aby si skutečně lehl – když pejsek zůstane ležet i bez vaší pomoci, následuje pochvala. Následně trénujte povel „lehni“ už bez vaší pomoci.

 • Zůstaň – je základní povel, který je opravdu klíčový, věnujte mu proto pozornost. Psa nejprve usaďte povelem „sedni“ a přidejte pokyn „zůstaň“. Odejděte několik kroků.Pokud pes čeká, přivolejte ho k sobě a pořádně ho pochvalte a odměňte. Postupně vzdálenost i čas přivolání prodlužujte. V pokročilejší fázi výcviku odejděte třeba za roh a poté se vraťte. Takto vychovaný pejsek na vás potom dokáže počkat třeba před obchodem, protože bude vědět, že se mu jeho páníček vrátí.

 • K noze – tento povel využijete pro chůzi psa u nohy. Napřed si pejska přivolejte. Přidejte povel k noze a nasměrujte ho tak, že ho zezadu kolem nohou přitáhnete ke své levé noze. Kousek popojdete a znovu psa zavolejte a přidejte povel „k noze“.Několikrát opakujte, pejska odměňujte, pokud pokyny plní. Použít můžete i vodítko, jehož pomocí chůzi pejska korigujte.

Povely pro psa, které určují místo

Už jsme si ukázali povel „ke mně“ nebo „k noze“.

To jsou povely, které určují místo. Klíčové jsou ještě další povely, které by měl pes zvládnout.

 • Zůstaň – tento povel psu přikazuje, aby zůstal na místě, dokud ho páníček nezavolá. A to v případě, že na něho vidí (například chovatel jen odejde na druhou stranu zahrady), tak i v případě, že zmizí (například za roh domu). Tento povel je třeba trénovat postupně. Poodstoupit a zavelet „zůstaň“. Potom psa přivolat a pochválit ho, pokud uposlechl.
 • Čekej – pozor, nezaměňujte s příkazem „zůstaň“. Ujasněte si, kdy a jak budete oba povely používat. Povel „čekej“ vyžaduje, aby pes nejen zůstal na místě, ale také se nehnul ze své pozice, například v sedě.
 • Hlídej – tento povel využijete například v případě, že odcházíte z domu, pes má volnost pohybu, ale chcete, aby střežil zahradu nebo byt. Povel „hlídej“ znamená, že pes bude štěkat nebo vrčet, když se u vás objeví nezvaný host.
 • Místo – jsou situaci, kdy chcete psa poslat na „místo“. Napřed mu ho pochopitelně vytvořte. Každý pes by měl mít svůj pelíšek. Jak psa na pelíšek nalákat, pokud nechce? Zkuste například piškot nebo jinou odměnu, kterou mu na pelíšek připravíte.

Povely přines, hledej a další

Psa naučte i povely, díky nimž vám bude nosit věci nebo pomůže s jejich hledáním. Základem je aportování, které většinu psů baví, protože jsou hraví.

 • Aport – s tímto povelem byste neměli mít příliš práce. Aportovat baví snad každého psa. Vybavte se oblíbenou hračkou – míčkem nebo kostí. Psa si posaďte k noze. Aportujte a na povel „aport“ psa vypusťte.
 • Přines – pokud chcete, aby pes aport přinesl, přidejte povel „přines“. Ten můžete využít i v jiných situacích, například když psu zavelíte „přines vodítko“.
 • Hledej – psa můžete naučit hledat. Například klíče nebo mobil. S věcí, kterou chcete najít, ho napřed seznamte, hrajte si s ním.
 • Dej/pusť - tyto příkazy využijete, když pes přinese aport nebo najde hledanou věci. Nastavte mu dlaně a zavelte „dej“. Pokud chcete, aby pes věc pustil na zem, zavelte „pusť“.
 • Fuj – znají to všichni pejskaři. Psi rádi požírají zakázané věci, třeba exkrementy jiných zvířat. Hodit se proto bude povel „fuj“. Když psa nachytáte, jak si pochutnává na exkrementu, vytahejte ho za kůži za krkem a přidejte povel „fuj“.
 • Přestaň/nesmíš/nech to – činností, které nechcete, aby pes dělal, je celá řada. Zaveďte pro něj jednotný povel. Například „přestaň“ nebo „nesmíš“ v případě, kdy pes páchá neplechu.
 • Neskákej – někteří psi bývají obzvlášť veselí a své páníčky nebo jejich hosty vítají skákáním. To je nežádoucí. Proto psa odnaučte skákat. 

Kynologické výcvikové centrum K-9 TRAINING - PSÍ PSYCHOLOGICKÉ CENTRUM 2001 - 2023 / Výcvik psů Pelhřimov, Převýchova psů, Kynologie Pelhřimov, Cvičák Pelhřimov, Kynologické centrum Pelhřimov, Výcvikové centrum pro psy Pelhřimov, Chov psů Pelhřimov, Výživa psů Pelhřimov, Psí trenér Pelhřimov, Trenér psů Pelhřimov, Internátní výcvik psů Pelhřimov, Individuální výcvik psa Pelhřimov/ Kynologické výcvikové víkendy, Individuální víkendové výcviky, Převýchova psů, Psí psychologické centrum, Polepšovna mazlíčků, Psí psycholog, Odborná převýchova psů, Kynologické poradenství, Etologie psů, Chov psů, Výživa psů, Psí polepšovna Pelhřimov / IČ 86877992 Instruktoři a lektoři centra: Zdeňka a Vojta Maurerovi